avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transcrierea unui automobil cu taxa neplatita.
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transcrierea unui automobil cu taxa neplatita.

Buna ziua.
Sunt persoana cu handicap grav,doresc sa achizitionez un autoturism inmatriculat in tara fara plata taxei,fiind inmatriculat de catre o persoana cu handicap care intre timp decedase.
Masina este transformata handicapului respectiv autorizat de R.A.R.
Intrebarea mea este daca pot sa transcriu pe numele meu acest vehicul care dresc sa cumpar de la mostenitorul fostului proprietar si daca ramane in continuare scutit de plata taxei.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:58, 29 Decembrie 2015
vehiculele adaptate pt persoane cu dizabilitati sunt scutite de plata timbrului de mediu,eventual vb cu cei de la inmatriculari auto si cereti mai multe informatii acolo referitor la acea taxa ,
fyeratanye a scris:

vehiculele adaptate pt persoane cu dizabilitati sunt scutite de plata timbrului de mediu,

Persoanele care detin decizie/certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap,pot beneficia de facilitatea scutirii taxei auto-numai in anumite conditii
Dispozitiile art 26 din L 448/2006 initial au fost modificate prin disp L nr 193/2015,ulterior au fost abrogate
eventual vb cu cei de la inmatriculari auto si cereti mai multe informatii acolo referitor la acea taxa ,
Cei de la inmatriculari nu se ocupa de calculul taxei
Responsabili pentru impunerea taxei auto sunt cei de la ANAF,care in baza documentelor justificative-certificat incadrare in grad accentuat sau grav de handicap si documente instalare adaptare tehnica ,emit document de scutire taxa auto
@Heveiiosif

Puteti sa achizitionati acel vehicul,dar va trebui sa parcurgeti intreaga procedura cu ANAF privitor la adaptarea tehnica care ramane obligatorie
Este nevesar ca in contractul de vanzare cumparare sa consemnati ca vehiculul detine adaptare tehnica ,trebuie anexat documentul justificativ emis de catre operatorul economic care a instalat adaptarea tehnica

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire taxa auto mediu pt persoana cu handicap. ContSters373544 ContSters373544 Buna ziua! Fiica mea, minora, are handicap grav si permanent din nastere - cecitate totala. In calitate de asistent al ei, pot achizitiona un automobil folosit ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit cernatlarisa cernatlarisa Doresc sa știu dacă: 1. Conform Legii 193/2015 pt.modificarea Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap - ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto non ue pt persoana cu dizabilitati. dignitas dignitas Buna ziua! Intentionez sa achizitionez un autoturism care se afla deja in Romania, pe numele unui cetatean roman. Masina a fost cumparata din Elvetia in urma ... (vezi toată discuția)