Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor proces civil

Buna ziua.Am fost citat ca martor intr-un proces civil între fostul meu angajator si ITM,in legătură cu o amendă contravențională pe care acesta a contestat-o în instanță .Nu am fost de acord ca acesta să mă pună martor si nu am semnat nimic care să dovedească acordul meu ptr a mă prezenta in instanță ca martor dar am primit citație să mă prezint ca martor.Vreau să știu dacă legal sunt obligat să mă prezint în instanță că martor pentru că mă gândesc să nu mă prezint.
Sunteti obligat. Daca nu va prezentati ar putea sa va amendeze.
La momentul aplicarii amenzii ati semnat si dvs in calitate de martor?
Nu am semnat ptr ca amenda i-a fost data ulterior.
Daca nu va prezentati veti fi amendat . La urmatorul termen veti fi adus cu mandat de aducere (posibil) cu duba politiei , la fel ca un detinut .
Nu cred ca va doriti o astfel de experienta.
Oricum nu mi se pare corect..
Inseamna ca orice nebun in ziua de azi te poate pune martor fără acordul tău și te poate târî prin tribunale.