Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Infarctul miocardic si introducerea de stend sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Infarctul miocardic si introducerea de stend sunt incluse ca handicap?

Dacă în urma diabetului afecțiunile cardiovasculare suferă modificări cum ar fii:să produs infarct,apoi am fost nevoit să mi se introducă stend,asi putea cere comisiei o evaluare pt a putea avea o pensie de handicap? Sau întrebarea mea este: infarctul si stendurile sunt luate ca handicap? Eu așa stiu ca orice proces aduse modificare corpului este considerat un handicap! Va rog Dati-mi un răspuns mulțumesc.
Gasiti aici informatii detaliate despre problema ridicata de dvs.
[ link extern ]
Persoanele diabetice care au complicatii neurologice, cardiovasculare si cele care au suferit amputatii cu geneza diabetica sunt indreptatite sa solicite un certificat de handicap, care le poate aduce unele facilitati si beneficii,prevazute de disp L nr 448/2006
Este necesar sa realizati dosar cu documente medicale justificative,sa solicitati verificarea acestora de catre comisia medicala de exepertiza medicala persoane cu handicap,care este competenta sa analizeze afectiunea sa coroboreze cu alte elemente ,sa solicite investigatii suplimentare,pentru ca in final sa decida daca afectiunea este inclusa in normative si sa elibereze decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Mari interesa daca pot beneficia de pensie de boala ptr infart miocardic cu 3 stenduri și operatie cu uters scos ginecologic .

ynocentta a scris:

Persoanele diabetice care au complicatii neurologice, cardiovasculare si cele care au suferit amputatii cu geneza diabetica sunt indreptatite sa solicite un certificat de handicap, care le poate aduce unele facilitati si beneficii,prevazute de disp L nr 448/2006
Este necesar sa realizati dosar cu documente medicale justificative,sa solicitati verificarea acestora de catre comisia medicala de exepertiza medicala persoane cu handicap,care este competenta sa analizeze afectiunea sa coroboreze cu alte elemente ,sa solicite investigatii suplimentare,pentru ca in final sa decida daca afectiunea este inclusa in normative si sa elibereze decizie/certificat de incadrare in grad de handicap

Pensionarea pe caz de boala poate fi stabilita numai prin comisia medicala. Depuneti dosar medical la comisie.