Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu in acord individual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu in acord individual

In masura in care o societate doreste sa implementeze salarizarea in acord individual, ce trebuie sa faca exact?

Se modifica CCM al societatii in acest sens, sau numai ROI?
Se intocmeste actul aditional de genul - salariatul va beneficia de un salariu de incadare XZ , conform salarizarii in acord individual?
Acordul se depune la ITM, sau numai actul aditional?

Multumesc
1. Se modifica si CCM si R.I.
2. Nu se modifica actul aditional pentru ca nu aveti de unde sti cat va castiga in fiecare luna un salariat care lucreaza in acord individual. Si nu puteti face in fiecare luna, pentru fiecare salariat cate un act aditional.
3. Salariul din CIM ramane acelasi (daca nu il modificati) iar castigul in acord este diferit in fiecare luna. Acest castig se evidentiaza in statele de plata, din el se retin contributiile legale care se inscriu in declaratiile lunare catre Pensii, Sanatate si Somaj.
4. Cititi si art.126-129 din Codul muncii si art.20-22 din CCMUNN pe anii 2007-2010.
Se modifica si salariul, va benficia de un salariu fix mai mic si restul, in functie de rezultatele obtinute.

Acordul se depune la ITM? Alte acte?

1. In acest caz trebuie sa discutati cu salariatii ca sa inteleaga ce vreti sa faceti.
2. Faceti acte aditionale la CIM pentru fiecare salariat si le inregistrati la ITM.
3. Actele aditionale trebuie semnate si de salariati asa ca ei trebuie convinsi sa faca acest lucru.
4. Alte acte nu se mai fac.

Va rog sa ma scuzati, ca tot insist, acordul in care descriu exact cum se va realiza salarizarea in acord nu trebuie sa fie semnat de catre angajati?
Acest acord nu trebuie depus la ITM?

Multumesc
1. Nu se depune la ITM.
2. Da, este bine sa ia la cunostinta salariatii despre cum vor fi salarizati.