Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 CAEN firma si cesiunea drepturilor de autor
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

CAEN firma si cesiunea drepturilor de autor

Buna ziua!
Firma mea este un SRL-D si este autorizata doar pentru activitati fotografice (cod CAEN 7420 - Activitati fotografice), nu si pentru cele video (ce au asociate alte coduri CAEN). In aceste conditii, poate incheia firma un contract pentru servicii foto-video? Persoana cu care as lucra este persoana fizica, nu este PFA si nici nu lucreaza cu vreo alta forma juridica. Daca pot sa inchei un astfel de contract, este in regula sa platesc videograful in baza unui contract de cesiune a drepturilor de autor?
Multumiri,
Alina
in opinia mea este suficient codul caen 7420 pentru a incheia contract pentru furnizarea de servicii foto-video, daca acestea NU au ca destinatie industria cinematografica sau programe TV.