Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare masina fara forme finalizate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare masina fara forme finalizate

Buna seara

Am si eu o problema...cu care ma confrunt de vreo 1 an ...am intrebat in stanga si in dreapta la avocati,polițiștii,sefi de post etc...am facut petiție la politie si nimeni nu ma ajuta macar cu un sfat. Ideea e in felul următor...am vb cu cineva la telefon sa vand o mașină un cielo mai exact...am tot discutat vreo 2 3 săptămâni cu o persoana din craiova sa e întâlnim sa cadem de acord asupra prețului sa...de cate ori putea el nu puteam eu si tot asa ...pana intr o duminică cand ma sunat ca e in slatina pe la la ora 10 dim...in momentul acela eu aram la serviciu si am vb cu tatăl meu sa ii arate masina si am vb sa imi de 16 mil lei vechi...a văzut-o sa hotarata ca o ia...dar fiind duminica nu am putut sa facem actele de vânzare cumpărare si mi a promis ca le facem luni in ziua următoare....din momentul ala nu a mai răspuns la telefon si eu nu stiu nici azi nici macar cum il cheama...de atunci am primit 2 amenzi de rovigneta pe care le-am platit....si sunt disperat nu stiu ce sa fac...ajutați ma va rog
Am uitat sa menționez ca are toate actele inclusiv o copie de a mea de buletin si am verificat pe net ca isi face constant itp ul si asigurarea...pe numele meu bineînțeles...
Ati incheiat vreun document de vanzare/cumparare sau i-ati dat masina si actele si i-ati dorit drum bun?
Incepeti cu o sesizare la RAR sa aflati datele persoanei care s-a prezentat la itp. La fel si cu asiguratorul.
Nu am nici un act...din pacate...ma gandeam ca pot obține in instanta dreptul de radia masina
Am întrebat la firma de asigurări...si mi au zis sa fac dovada ca masina e a mea
..cu act de proprietate...si sa fac petiție la seful cel mare...
Dupa cum bine stiti in romanica itp ul ca si altele se fac dupa bunul plac...scuza este ca daca are copie dp buletin nimeni nu il intreaba de sanatate...