Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intreprindere individuala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intreprindere individuala

V-as ruga daca ati putea sa mi spuneti, in cazul in care imi deschid o Intrep.Individuala, as putea sa obtin de la ARR, licenta ptr.transport persoane????(am un microbuz).
Va multumesc!
Pentru a afla acest lucru trebuie sa va adresati direct la ARR.
Eu unul nu am auzit sa acorde licente pentru intreprinderi individuale!B-)
Multumesc pentru raspuns!
Este posibil as aiba dreptate colegul Mihai Grigore.
As vrea doar sa va supun si dvs. si colegului Mihai Grigore textul art.3 pct. 29 din ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 109 din 14 iulie 2005 privind transporturile rutiere in cuprinsul careia operatorul de transport rutier este definit ca:
29.operator de transport rutier - orice întreprindere care deţine certificat unic de înregistrare, având ca obiect de activitate activitatea de transport rutier, deţinătoare a unei licenţe de transport şi care efectuează transport rutier public cu vehicule rutiere deţinute cu orice titlu, cu excepţia comodatului, denumite în continuare vehicule deţinute;
In aceste conditii deduc ca daca legiuitorul nu defineste operatorul de transport rutier ca si s.r.l .. sau s.a sau .. societate comerciala .. in termeni generali ... inseamna ca este posibila si pentru intreprinderi individuale.
Zic si eu ...
da am citit in O.U.G 109/2005 si intradevar se poate, cred ca am interp.bine, oricum o sa intreb si la ARR.
va multumes frumos !
OUG nr.109/2005 a fost modificata cu LEG.218/2009(02.06.2009)pct.29 abrogat

Art. 10
(1) Orice conducator auto care efectueaza operatiuni de transport rutier, ce fac obiectul prezentei ordonante de urgenta, are obligatia de a urma cursurile de pregatire profesionala ale caror tematica si mod de organizare sunt stabilite de autoritatea competenta.
(2) Cursurile de pregatire profesionala prevazute la alin. (1) se finalizeaza cu un examen. In urma promovarii examenului se elibereaza un certificat de competenta profesionala.

15. intreprindere - operator economic, persoana fizica sau persoana juridica, cu ori fara scop patrimonial, orice asociatie sau grup de persoane fara personalitate juridica, cu ori fara scop patrimonial, sau orice organism oficial care are personalitate juridica ori care depinde de o autoritate care are aceasta personalitate;
16. licenta pentru activitati conexe transportului rutier - document care da dreptul unei intreprinderi sa desfasoare activitati conexe transportului rutier;
17. licenta de transport - document prin care se atesta ca operatorul de transport rutier indeplineste conditiile de onorabilitate, capacitate financiara si competenta profesionala, acesta avand dreptul sa efectueze transport rutier public numai cu respectarea reglementarilor nationale si internationale din domeniul transporturilor rutiere;
18. licenta de traseu - document care da dreptul operatorului de transport rutier sa efectueze transport rutier public de persoane prin servicii regulate sau servicii regulate speciale in trafic national pe un anumit traseu, conform graficului de circulatie continut in caietul de sarcini al acesteia;
19. masa totala maxima autorizata - masa totala maxima a unui vehicul rutier, in functie de constructia si de performantele sale, care este declarata de constructorul acestuia;
20. microbuz - autobuz care are o capacitate de transport de cel mult 22 de persoane, in afara locului conducatorului auto;
21. omologare - procedura administrativa prin care autoritatea competenta certifica, conform legislatiei in vigoare, ca un tip de vehicul, un sistem sau o componenta ori o entitate tehnica independenta satisface cerintele tehnice prevazute de reglementarile in vigoare;
22. operator de transport rutier - orice intreprindere care efectueaza transport rutier, contra plata, cu autovehicule rutiere detinute in proprietate sau cu orice alt titlu si care in prealabil a obtinut licenta de transport;

dar pentru o mai buna edificare a transportului de persoane si a hatisului din legislatie aveti la dispozitie site-ul A.R.R Bucuresti (adresa,nr.tel.)

Alexa...