Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Case de marcat la transportatori persoane sau biletele ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Case de marcat la transportatori persoane sau biletele tiparite

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii legislative referitoare la obligativitatea caselor de marcat pentru transportatorii rutieri de persoane.
Se mai pot utiliza biletele tiparite?

Multumesc.

george-neagu, moderator
Da, aexista urmatoarea exceptie de la emiterea bonului fiscal:

Art. 2. - Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1) încasările efectuate din următoarele activităţi:
c) transportul public de călători în interiorul unei localităţi pe bază de bilete sau abonamente tipărite conform legii, precum şi cu metroul;

Norma metodologică pentru aplicarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale din 18.04.2003

Art. 10. - Activităţile de vânzare a biletelor de călătorie şi a abonamentelor pentru transportul public de călători în interiorul unei localităţi, ca activităţi conexe transportului, intră în excepţia prevăzută la art. 2 lit. c) din ordonanţa de urgenţă.

Potrivit OUG 109/2005:

Art. 32. - (1) Transportul rutier public de persoane se efectuează de către operatorii de transport rutier numai cu autobuze la bordul cărora se află, pe toată durata transportului, o copie conformă a licenţei de transport, precum şi licenţa de traseu însoţită de graficul de circulaţie ori autorizaţia de transport internaţional sau documentul de transport corespunzător serviciilor ocazionale, după caz.

Art. 35^ 2. - (1) Serviciile regulate de transport de persoane se execută pe bază de legitimaţii de călătorie individuale, care sunt documente cu regim special, respectiv: bilete, abonamente şi legitimaţii speciale.
(2) Legitimaţiile speciale de călătorie sunt legitimaţiile acordate de autorităţile competente, în condiţiile legii.
(3) Modelul biletelor, abonamentelor şi legitimaţiilor speciale se stabileşte unitar de Ministerul Finanţelor Publice.
(4) Pentru copiii sub 5 ani transportul se realizează gratuit.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Deci sa inteleg ca pentru transportul public in afara localitatilor este nevoie de casa de marcat. Intreb pt ca primesc deconturi care conțin bilete, ( nu bon fiscal) pentru rute in afara localitatilor. Nu as vrea sa decontez ceva ce nu este legal.
Multumesc
Eu asa inteleg, si sunt societati care emit si bon fiscal la acele bilete.