Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 118 c pr civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 118 c pr civ

poate cineva sa-mi citeze si mie continutul exact al art 118 cod proc civ (cu intampinarea), dupa ultimele modificari?

multumesc
Art. 118. - (1) Întâmpinarea este obligatorie, afară de cazurile în care legea prevede în mod expres altfel.
(2) Abrogat.
(3) În cazul în care pârâtul nu este reprezentat sau asistat de avocat, preşedintele îi va pune în vedere, la prima zi de înfăţişare, să arate excepţiile, dovezile şi toate mijloacele sale de apărare despre care se va face vorbire în încheierea de şedinţă; instanţa îi va acorda, la cerere, un termen pentru pregătirea apărării şi depunerea întâmpinării.
__________
Articolul a fost modificat prin art. I pct. 44 din O.U.G. nr. 138/2000. astfel cum a fost modificat prin Legea de aprobare nr. 219/2005.
multumesc mult pis :)