Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Accident de munca

Am suferit o leziune de menisc in urma unui accident de munca. Intervenția chirurgicală este obligatorie si urgenta . Am dreptul de despagubiri din parted firmei? Multumesc !
Legea nr. 346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea obligatorie a firmelor pentru AM si BP mentioneaza:
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
In contractul colectiv de munca incheiat la nivele de firma pot exista prevederi legate de ajutoare materiale care se pot acorda victimelor AM si a BP.
Firma poate incheia contracte de asigurare pentru accidente cu firme de asigurari, nominal sau pentru un numar total de ... lucratori. In cazul producerii unui AM firma incaseaza prima de asigurare care ar trebui sa ajunga la asigurat/ lucrator.