Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... cerere suspendare activitate (pentru CCC)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

cerere suspendare activitate (pentru CCC)

Buna ziua, as dori sa depun maine cerere de suspendare activitatii incepand tot cu ziua de maine, este vreo problema? ar trebui sa fie depusa mai din timp? si cate zile nu ar trebui depasite pentru inregistrarea cererii la ITM? multumesc!
legea nu prevede un anumit termen pentru a depune cererea de acordare a CCC la angajator, insa decizia de suspendare a c.i.m. se transmite in REVISAL în termen de maximum 20 de zile lucrătoare de la data suspendării/data încetării suspendării.
va spun mai concret: azi mi-a fost refuzata cerere de suspendare activitatii (incepand de azi am cerut) pe motiv ca directorul e plecat si vine tocmai lunea viitoare. explicatia lor: dc mi-ar accepta cererea de azi iar directorul ar semna decizia de suspendare tocmai de luni ar trece multe zile pana la inregistrare si firma ar risca sa ia amenda... Mi se pare cam aiurea dar nu cunosc procedurile. are vreo noima ce mi s-a spus??. multumesc!
Nu are niciun inteles ceea ce va spun.

Depuneti cererea de acordare a CCC, iar daca refuza s-o primeasca sesizati ANPIS/AJPIS.

OUG 111/2010
art.25
(1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
.....

art.26
.....
(2) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 25.
.....
(4) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la alin. (1)-(3) se fac de către inspectorii sociali.
......