Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrare in concediu de crestere copil din perioada de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrare in concediu de crestere copil din perioada de proba

Buna ziua!

Ma aflu in perioada de proba, sotia mea nu a indeplinit stagiul de cotizare (din Martie 2015 nu are venituri), copilul s-a nascut in 31 Decembrie 2016, si as dori sa intru in concediu de ingrijire copil (CIC) incepand cu 1 Februarie, avand in vedere ca eu am stagiul de cotizare, fara intreruperi de ani de zile.

Am facut cererea de intrare in CIC, cu numar de inregistrare, am scanat-o si trimis-o la HR, am trimis-o si in original la HR acum 2 zile.

Cei de la HR nu mi-au furnizat inca niciun raspuns.
1) Se pot lega de faptul ca sunt in perioada de proba? Stiu din lege ca este un abuz, o data ce cererea a fost depusa.
2) In cazul in care nu imi raspund / nu imi suspenda contractul / nu imi ofera adeverinta de salariu pentru dosar / nu imi furnizeaza decizia de incetare, ce solutii legale exista? Oare pot merge la ANAF sa iau adeverinta de venituri sau...?

Multumesc frumos,
G.R.

george_radu a scris:

.....
Cei de la HR nu mi-au furnizat inca niciun raspuns.
1) Se pot lega de faptul ca sunt in perioada de proba? Stiu din lege ca este un abuz, o data ce cererea a fost depusa.
2) In cazul in care nu imi raspund / nu imi suspenda contractul / nu imi ofera adeverinta de salariu pentru dosar / nu imi furnizeaza decizia de incetare, ce solutii legale exista? Oare pot merge la ANAF sa iau adeverinta de venituri sau...?
....

1. Pot sa se lege de acest lucru .

2. Sunt obligati sa va aprobe CCC , in caz contrar sesizati AJPIS.

Art.25
(1) Angajatorul are obligaţia de a aproba
concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1). Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
......

Art. 26
.......
(2) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 5.000 lei la 10.000 lei nerespectarea de către angajator a prevederilor art. 25.
.......
(4) Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor prevăzute la alin. (1)-(3) se fac de către inspectorii sociali.
......
Daca sotia tot sta acasa cu copilul, ati putea sa solicitati direct stimulentul de insertie de 500 lei lunar, pe langa salariu. Asa va puteti termina perioada de proba si poate pastrati si locul de munca.

Vedeti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Stimulentul de insertie de la 01.02.2017 va fi de 617 lei ...:)