Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act autentic

Este valabil un act încheiat la avocat, în 2016 , pe baza unui act de mana , încheiat în 2007, privind cedarea investiței de gaz. Fostul proprietar, dela care am cumpărat imobilul în 20007, s-a dus cu președintele asociației la avocat în 2016 si a făcut această cedare. Mai sunt eu proprietarul instalațtiei, drept dobândit în 2007, s-au nu? Mulțumesc!
Buna ziua,
Actele incheiate de avocat pentru bunuri de genul celui expus de dumneavoastra se numeste act cu data, continutul si identitatea atestate si au putere probatorie totala.
Va trebui ca dumneavoastra sa incheiati cu fostul proprietar un asemenea act daca nu este stipulat in contractul de vanzare cumparare dreptul asupra acelor instalatii.
Fostul proprietar a încheiat în septembrie , anul acesta, la 9 ani de la vânzarea imobilului, cu președintele asociatiei de proprietari. Au depus un act de vânzare cumpărare, dej mana, încheiat în 2007 (clar a fost antedatat-o), prin care spune a cedeaza drepturile asociației. Dar la acea vreme președinte al asociației era altcineva, iar actualul președinte a cumpărat garsoniera la 3 luni dupa ce este datat așa zidul act de mana? De ce a semnat el în numele asociației, nefiind nici măcar proprietar? Președintele de atunci spune că niciodată nu a fost vreo discutie despre așa ceva și el nu știe nimic.