Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... returnare produse achizitionate online
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

returnare produse achizitionate online

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie:
Am achitionat online o tigara electronica hibrid(este un dispozitiv electronic care functioneaza folosind o noua tehnologie Heat-not-burn, care incalzeste tutunul pana la temperatura de 300 de grade, fumatorul inhaland astfel doar vapori de aer asemanator cu un dispozitiv de aerosoli).
Pe site-ul vanzatorului nu exista politica de retur.
Pachetul cuprindea : intr-o cutie tigareta electronica cu accesoriile acesteia, iar in alta cutie un cartus cu 10 pachete de minitigari, care se ataseaza la tigareta electronica.
am desigilat ambele cutii pentru a le putea testa, insa nu sunt multumita de produs.
As putea sa il returnez tinand cont ca vanzatorul nu are politica de retur pe site?
Multumesc,
Nu are relevanta daca magazinul online are trecuta pe site politica de retur sau nu, cel putin in ceea ce va priveste. Relatia magazinului cu autoritatile este cu totul alta.

Drepturile dumneavoastra sunt prevazute de catre O.U.G.34/2014.

Problema cred ca ar fi faptul ca ati desigilat si folosit produsul comandat. Prevederile O..U.G.-ului amintit cuprind si exceptii privind dreptul consumatorului de a se retrage din contract. In acest sens sunt prevederile art. 16, iar in cazul dvs. cred ca se poate retine litera ”e) furnizarea de produse sigilate care nu mai pot fi returnate din motive de protectie a sanatatii sau din motive de igiena si care au fost desigilate de consumator.”