Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statut sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statut sindicat

sunt membru la un sindicat și am cerut statutul sindicatului ,iar răspunsul a fost că pot să-l consult ,dar nu am voie să fac poze sau să-l copiez ,eu nu cred că e normal așa ceva ,este o lege care îi obligă să mi-l dea ,să-l am eu acasă ?
Nu exista niciun act normativ care sa oblige sindicatul la asa ceva.
și cum aș putea să aflu ce drepturi și obligații am ?
Nu va lasa nici sa faceti un rezumat din statut ? Altfel spus, sa-l studiati si sa va notati ce va intereseaza.
eu sunt din Satu Mare și sediul e la București și cică să merg acolo să-l studiez și să-l memorez ,fără poze sau alte chestii ,eu am cerut să mi-l trimită pe mail ,au refuzat ,sincer nu prea îmi convine să merg până la București ,,,,dacă sunt exclus din sindicat mai trebuie să plătesc cotizația de 1 % ? la administrație ?
sexu, utilizator
sexu a scris:

... ,,,,dacă sunt exclus din sindicat mai trebuie să plătesc cotizația de 1 % ? la administrație ?

Aici trebuie vazute prevederile c.c.m. incheiat la nivel de angajator.