avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statut sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statut sindicat

sunt membru la un sindicat și am cerut statutul sindicatului ,iar răspunsul a fost că pot să-l consult ,dar nu am voie să fac poze sau să-l copiez ,eu nu cred că e normal așa ceva ,este o lege care îi obligă să mi-l dea ,să-l am eu acasă ?
Cel mai recent răspuns: sexu , utilizator 14:23, 6 Martie 2018
Nu exista niciun act normativ care sa oblige sindicatul la asa ceva.
și cum aș putea să aflu ce drepturi și obligații am ?
Nu va lasa nici sa faceti un rezumat din statut ? Altfel spus, sa-l studiati si sa va notati ce va intereseaza.
eu sunt din Satu Mare și sediul e la București și cică să merg acolo să-l studiez și să-l memorez ,fără poze sau alte chestii ,eu am cerut să mi-l trimită pe mail ,au refuzat ,sincer nu prea îmi convine să merg până la București ,,,,dacă sunt exclus din sindicat mai trebuie să plătesc cotizația de 1 % ? la administrație ?
Ultima modificare: Miercuri, 21 Decembrie 2016
sexu, utilizator
sexu a scris:

... ,,,,dacă sunt exclus din sindicat mai trebuie să plătesc cotizația de 1 % ? la administrație ?


Aici trebuie vazute prevederile c.c.m. incheiat la nivel de angajator.

Alte discuții în legătură

Despre sindicat si functonari ROMANFLORIN ROMANFLORIN Nu ma regasesc in sindicatul unitatii/institutiei. Sindicatul unitatii/institutiei din care fac parte este o constructie formala care nu are activitati ... (vezi toată discuția)
Inscriere in sindicat - abuziva bcfbmv bcfbmv Buna Ziua, Eu nu sunt in sindicatul societatii de 4 ani (m-am retras voit). La fel ca mine mai sunt inca vreo 30 persoane. Azi am primit fluturasul de ... (vezi toată discuția)
Retragere din sindicat catalinstefan2 catalinstefan2 Sunt functionar public in cadrul unei Primari. Începând cu data de 01.01.2012 am facut cerere de retragere din sindicat urmând să m-ă înscriu in alt ... (vezi toată discuția)