Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Cetatean strain trebuie sa plateasca taxe in Romania?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Cetatean strain trebuie sa plateasca taxe in Romania?

Buna ziua, in cazul in care:

O persoana britanica cu permis de sedere in Romania pe 5 ani, inregistrat ca avand mijloace proprii suficiente de intretinere traieste pe teritoriul Romaniei majoritatea timpului (calatoreste in Marea Britaniei o luna pe an), este freelancer (veniturile vin din Sua si Marea Britanie) si plateste toate taxele si asigurarile in Marea Britanie si nu are niciun venit din Romania, trebuie sa plateasca taxe si in Romania doar pentru faptul ca sta fizic in tara mai mult de 183 zile pe an? Multumesc!
M-ar fi interesat raspunsul, pt ca sotul meu e intr-o situatie asemanatoare. Cei de la Fisc sustin ca daca are permis de sedere in Romania si sta aici mai mult de 183 zile pe an, trebuie sa plateasca toate taxele aici, adica sa isi mute rezidenta fiscala in Romania. Si sotul meu e pensionar, primeste pensie de stat din UK si pensie privata tot de acolo! Ne-au dat un formular de completat, l-au citit si au ajuns la concluzia ca din moment ce are permis de sedere, trebuie sa plateasca taxe aici. Pare aberant, dar dupa lege se pare ca au dreptate. Daca va intereseaza, o sa va tin la curent, ca acum negociem cu ei, le-a intrat in cap ca datoreaza taxe din urma, din momentul cand a primit permisul de sedere!