Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cheltuieli judecata consemnate la CEC - recipisa ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cheltuieli judecata consemnate la CEC - recipisa refuzata

Buna ziua,
Am consemnat la CEC suma reprezentand cheltuieli judecata si am trimis recipisa in original celeilalte parti. Acesta a retrimis recipisa, spunand ca nu este o metoda de plata valida, facand referire la art.1006 ncpc si o procedura prin executor (somatie, etc.).
Trebuie sa angajez un executor pentru plata? Care este articolul care reglementeaza modalitatile de plata a cheltuielilor de judecata?
Multumesc.
catinf, utilizator
Dacă ați depus banii la CEC și ați precizat că reprezintă cheltuieli de judecată în favoarea lui XY, ați procedat corect și legal.
`
Dacă nu ați depus încă banii la CEC, atunci puteți prin executor judecătoresc, dar partea beneficiară va trebui să vă plătească dvs toate cheltuielile de executare, și astfel ce la lua pe mere va da înapoi pe pere.
Multumesc. Banii au fost depusi la CEC. Partea a refuzat practic plata, trimitand recipisa inapoi, deci in momentul acesta nu ii poate incasa. Exista vreun serviciu de consemnare la Tribunal unde sa depun recipisa si sa il notific? El poate deschide un dosar de executare numai din rautate, ca sa ma faca sa platesc cheltuieli executare.
catinf a scris:

Exista vreun serviciu de consemnare la Tribunal unde sa depun recipisa si sa il notific? El poate deschide un dosar de executare numai din rautate, ca sa ma faca sa platesc cheltuieli executare.

Prin EXECUTOR judecătoresc îl puteți notifica, și chiar soma.
Dacă i-ați plătit banii prin CEC, nu vă mai poate executa silit, deoarece v-ați achitat datoria.
Mergeți urgent la un executor judecătoresc și somați-l să-și ridice banii.
Nu este cazul sa-i plătiți lui cheltuieli de executare pentru o datorie care nu mai există.
`
În caz de ....., faceți contestație la executare și se va admite, dar notificați-l cât mai repede prin executor.