Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit forfetar turism, aplicabil de la 1 ianuarie ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit forfetar turism, aplicabil de la 1 ianuarie 2017

Buna ziua,
V-as ruga sa-mi spuneti in ce masura aceasta noua reglementare ma afecteaza si daca acest impozit va trebui platit si in urmatoarea situatie:
- codurile CAEN aferente acestui nou impozit forfetar exista ca activitati secundare listate in actul constitutiv al firmei, dar firma nu a desfasurat niciodata si nu desfasoara aceste activitati, nu are venituri obtinute din activitatile de turism si alimentatie listate in lege.
Multumesc pentru un raspuns complet.
Nu veti plati:

Legea nr. 170/2016 privind impozitul specific unor activităţi

Art. 1. - Dispoziţii generale
Prin derogare de la prevederile titlului II din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, prezenta lege reglementează impozitul specific pentru persoanele juridice române care desfăşoară activităţi corespunzătoare codurilor CAEN: 5510 - "Hoteluri şi alte facilităţi de cazare similare", 5520 - "Facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată", 5530 - "Parcuri pentru rulote, campinguri şi tabere", 5590 - "Alte servicii de cazare", 5610 - "Restaurante", 5621 - "Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente", 5629 - "Alte servicii de alimentaţie n.c.a.", 5630 - "Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor

Si oricum acest impozit se calculeaza pe suprafata alocata la baruri sau nr. locuri la hoteluri, etc.

De exemplu:

Formula de calcul al impozitului specific anual pentru contribuabilii care au înscrisă ca activitate principală sau secundară activitatea cu codul CAEN: 5610 - „Restaurante”, 5621 - „Activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente”, 5629 - „Alte servicii de alimentaţie”

Impozit specific anual/unitate = k * (x + y * q) * z, unde:
k - 1400, valoarea impozitului standard (lei);
x - variabilă în funcţie de rangul localităţii;
y - variabilă în funcţie de suprafaţa utilă comercială/de servire/de desfăşurare a activităţii;
z - coeficient de sezonalitate;
q = 0,9 şi reprezintă coeficient de ajustare pentru spaţiu tehnic unitate-locaţie de desfăşurare a activităţilor.

Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc.