Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recuperare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recuperare pensie alimentara

Buna!Ce pot sa fac daca fostul meu sot mai uita din cand-in-cand sa trimita pensia alimentara?2-3 luni trimite una uita sa trimita.Iarasi 2-3 luni trimite una uita afara.Retro pe lunile netrimise nu le-am mai primit,cred ca face intentionat.
Teoretic doar varianta executării silite o aveti la dispozitie. Se instituie poprirea si astfel banii vin luna de luna.
Si o notificare, apoi plangere penala, dar asta e in functie de ce scrie acolo pe dovadad de plata. A auzit el ceva, dar nu foarte bine.
Daca are venituri, as merge pe notificare si apoi executare, fara implicatii penale. Totusi, depinde si de el.
Multumesc pentru raspuns.Unde pot sa ma adresez cu notificare sau cu plangere?
Multumesc pentru raspuns.La o executare silita cum se procedeaza?Unde si ce acte trebuie sa depun?
gi-jane2, moderator
Mergeti la un executor, va explica el ce acte aveti nevoie, in principiu actele de nastere a copilului, buletinul d-voastra si sentinta judecatoreasca prin care s-a stabilit pensia de intretinere. In plus probabil va va cere si chitantele sau extrasele bancare prin care a platit odata la 2-3 luni pensia.