Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plangere penala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plangere penala

Va rog sa-mi spuneti de ce acte sunt nevoie inafara de plangerea penala care am inteles ca se depune la tribunal deoarece am de recuperat pensia alimentara pe 32 de luni,aceasta neachitunduse niciodata.
multumesc anticipat!
depuneți o acț la judecătoria dvs de domiciliu împotriva pârâtului prin care solicitați obligarea acestuia la plata pensiei de întreținere ....depuneți copie certificat naștere minor( dacă despre acest lucru vorbiți), copie sentință divort dacă ați divorțat, sau actul prin care minorul v-a fost încredințat spre creștere și educare...
pe instanța civ obțineți mult mai ușor , prin plângere penală îl acuzați de infracțiunea de abandon d e familie și e o procedură lungă ....pentru că se face întâi urm pen la procuror și apoi trimite cauza spre judecată la instanță.
Plangerea penala se depune la politie . In sustinerea plangerii se depun orice acte necesare pentru a dovedi acuzatiile( hotararea judecatoreasca, extrase de cont, nume adrese, martori, etc) si bineinteles numele si adresa faptuitorului.
oros cristina a scris:

depuneți o acț la judecătoria dvs de domiciliu împotriva pârâtului prin care solicitați obligarea acestuia la plata pensiei de întreținere ....depuneți copie certificat naștere minor( dacă despre acest lucru vorbiți), copie sentință divort dacă ați divorțat, sau actul prin care minorul v-a fost încredințat spre creștere și educare...
pe instanța civ obțineți mult mai ușor , prin plângere penală îl acuzați de infracțiunea de abandon d e familie și e o procedură lungă ....pentru că se face întâi urm pen la procuror și apoi trimite cauza spre judecată la instanță.

pai oare nu este deja obligat printr-o hotarare judecatoreasca sa plateasca minorului pensia de intretinere?
Subscriu la ceea ce a raspuns colegul Mihai S.R. in ceea ce priveste planegerea penala pentru abandon de familie pe care sa o adresati parchetului de pe langa judecatoria pe a carei raza teritoriala va aflati dumneavoastra. Atasati la aceasta plangere copie dupa hotararea de divort prin care cred ca fostul sot a fost obligat la plata pensiei de intretinere pentru copilul minor rezultat in timpul casatoriei, copia cartii d-voastra de identitate, copie dupa certificatul de nastere a copilului.
Mai exista de asemenea o solutie si anume executorul judecatoresc. Daca actiunea prin care fostul sot a fost obligat la plata pensiei de intretinere este irevocabila si investita cu formula executorie, va puteti adresa unui executor judecatoresc pentru a o aduce la indeplinire prin obligarea si urmarirea debitorului (fostul sot) in scopul achitarii pensiei pentru cele 32 luni. Acesta la putea pune poprire pe conturile acestuia, il va executa silit pe bunurile proprii atat mobile cat si imobile, va institui poprire pe salariu.
Mult succes, si mai ales rabdare!