Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor

Se poate anula un certificat de mostenitor, eliberat de fostul Notariat de stat?. Dupa decesul sotului, sotia a primit o cota de 1/4 si un copil 3/4 , ceilalti descendenti fiind renuntatori.
Nu se poate anula. Odata mostenirea dezbatuta nu se poate reveni.
Va multumesc!
De ce doriti anularea acestui certificat de mostenitor? A fost vorba de o succesiune legala sau testamentara?
Anul trecut a murit si sotia, si acu se dezbate succesiunea in instanta. Unul din descendentii renuntatori spune ca v-a contesta acest certificat de mostenitor. Este vorba de o succesiune legala.
In acest caz poate sa contesteze lininstit (dreptul de acces la justitie fiind un drept constitutional) ca imparteala pare sa fie in ordine (daca se poate contesta o mostenire deja dezbatuta -- si nu prea sunt sigur in aceasta privinta).