Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonuri de masa neacordate la incetarea contractului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonuri de masa neacordate la incetarea contractului individual. Posibilitati de recuperare?

Buna ziua,

In speta s-a incetat CIM prin acordul partilor. Desi angajatorul a retinut comisionul din ultimele 2 salarii pentru bonurile de masa, nu le-a mai acordat pe acestea sau contravaloarea lor.

Ce posibilitati are angajatul (fostul angajat) in aceasta situatie? Instanta este singura solutie sau exista si alte optiuni? ITM are atributii?

Multumesc !
Este vorba despre impozit si nu de comision. Faceti cerere catre angajator sa va returneze impozitul retinut sau sa va dea bonurile.
Anagjatorul are dreptul de a opta intre returnarea impozitului si acordarea bonurilor?
Daca a retinut impozitul atunci trebuia sa va dea bonurile.
Faceti o solitare scrisa si inregistrati-o la firma. Puteti sesiza si ITM dar nu il va obliga pe angajator sa va dea bonurile.
Se poate considera ca v-a fost creat un prejudiciu prin retinerea impozitului si il puteti da in judecata.