Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... AVANSAREA PROFESIONALA A PERSONALULUI CONTRACTUAL DIN ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

AVANSAREA PROFESIONALA A PERSONALULUI CONTRACTUAL DIN UNITATILE AFLATE IN SUBORDINEA ADMINISTRATIEI PUBLICE LOCALE

Buna ziua! M-ar interesa un raspuns avizat referitor la posibilitatea avansarii profesionale a personalului contractual in contextul "crizei" actuale.
Sunt angajat in cadrul unui centru de asistenta sociala. Acest centru se afla in subordinea Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului (directie aflata in subordinea Consiliului Judetean).
In luna februarie anul 2009 trebuia sa trec la o treapta superioara (treapta 2 salarizare) cu indeplinirea conditiilor de vechime in munca si in specialitate.
De la conducerea Centrului, mi s-a comunicat ca datorita crizei si a unei prevederi legale promulgate de actualul guvern, orice majorare de salariu este blocata.
intrebarea mea este : interdictia respectiva se refera si la avansarea profesionala?
Intreb pentru ca in conditiile acestea, voi fi prejudiciat prin pierderea a 2 ani plus inca 2 (2009 si 2010) de la posibilitatea de a avansa in treapta profesionala.
Exista posibilitatea de a solicita legal trecerea la treapta superioare aferenta?
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~