Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul de acasa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul de acasa

Buna ziua,

In prezent lucrez la o companie din Romania si din motive personale trebuie sa ma mut in alta tara. Nu as vrea sa renunt la locul de munca si am inteles ca se poate lucra de la distanta (cunoscut in compania la care lucrez ca si "work from home").
Am aprobare de la manageri ca pot lucra pe o perioada lunga de timp din alta tara. Singura problema cu care ma confrunt in momentul de fata este departamentul de Resurse Umane.

- Conform legii nr 53/2003 se reglementeaza munca la domiciliu in cap IX art 108-110.
- Contractul de munca individual cu firma din Romania nu prevede acest aspect.
- Firma la care lucrez nu este doritoare de a schimbare in acest sens

Exista vreo modalitate prin care se poate produce acesta schimbare?
Daca da, ce ar trebui facut?

Multumesc!
Departamentul de Resurse Umane nu are cum sa se opuna deciziei conducerii societatii daca aceasta este de acord cu "munca la domiciliu".

In acest sens, fie se incheie un alt c.i.m. cu munca la domiciliu , fie se incheie un act aditional care sa regementeze aspectele mentionate in Codul Muncii la art.108 si urm.