Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bon sau chitanta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bon sau chitanta

Pt distribuire de internet este obligatoriu bonul fiscal sau se pot da si facturi cu chitanta?precizez ca avem casa de marcat dar imi convine sa dam facturi pt a avea o evidenta mai clara a achitarii clientilor, si in plus bonurile dupa cateva luni se deterioreaza(se sterg).multumesc
Trebuie sa emiteti bon fiscal, dar evidenta incasarilor nu o tineti dupa bonul fiscal, acela se elibereaza catre clienti. Dumneavoastra ramaneti cu Z-tul zilnic si X-ul periodic(lunar).
Pentru evidenta incasarilor, ideal ar fi sa aveti un soft la casa de marcat. In acest mod, in momentul achitarii se opereaza in fisa clientului.
O alta metoda ar fi ca pe factura dvs.(exemplarul 2) sa treceti nr.bonului fiscal si atunci cand se opereaza in fisa clientului, incasarile din ziua respectiva, trebuie sa fie egale cu valoarea Z-tului.
Emiteti chitanta doar daca aveti agenti, pe care ii trimiteti pe teren pentru incasari.
Intrucat serviciile pe care le efectuati se fac in baza unui contract, emiterea facturii este obligatorie.
Cornelia Tulpan, Contabil
:) se practica factura+chitanta la majoritatea firmelor cu acest specific....
:luck:
este exceptata aceasta activitate de la obligatia emiterii de bon fiscal!!! deci folositi chitanta
Desi aceasta activitate este exceptata de la obligatia emiterii bonului fiscal, din practica de zi cu zi, va spun ca daca aveti casa de marcat, asa cum ati precizat, fiscalizata pentru aceasta activitate, organele de control in raza carora functionati o sa fie greu de convins de ce nu ati folosit-o.
Daca vi se pare greu folosirea ei, mergeti si faceti demersurile necesare predarii memoriei fiscale.