avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... DECLARATIE MARTOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

DECLARATIE MARTOR

DACA DAU O DECLARATIE IN CALITATE DE MARTOR IN CADRUL UNOR CERCETARI POLITIENESTI TREBUIE SA DEPUN JURAMANT MENTIONEZ CA NU ESTE INCEPUTA URMARIREA PENALA MULTUMESC ANTICIPAT
Cel mai recent răspuns: Tulcea Detectiv particular , Alte profesii 14:30, 3 Septembrie 2009
La politie nu se depunde juramant(cu mana pe biblie) insa daca ascundeti sau denaturati adevarul, puteti fi cercetat pentru marturie mincinoasa....
Sunteti obligat sa dati declaratie intrucat trebuie sa participati la aflarea adevarului in ceea ce priveste cauza cercetata.
Veti depune juramant numai in fata instantei de judecata, iar daca asundeti adevarul ori refuzati sa spuneti adevarul, impiedicand aflarea acestuia, puteti fi sanctionat inclusiv penal.
In plus.
Daca dosarul ajunge in instanta (este gasita o fapta penala), atunci o sa fiti citata ca martor cu obligatia de a depune juramantul "Jur sa spun adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu, asa sa-mi ajute Dumnezeu", dupa care judecatorul va va pune in vedere ca marturia mincinoasa se pedepseste.
Deci, in faza de cercetare penala NU se depune JURAMANT, numai ca politistii o sa va puna sa semnati pe fiecare pagina iar la sfarsit declaratia o sa se incheie cu formula "aceasta este declaratia pe care o dau sustin si semnez", iar daca dosarul ajunge si in instanta, urmeaza procedura depunerii juramantului descrisa mai sus. Asa ca, atentie, declaratia trebuie sa fie fidela celor vazute, auzite, intamplate in realitate.
Inocentia
INOCENTIA a scris:

In plus.
Daca dosarul ajunge in instanta (este gasita o fapta penala), atunci o sa fiti citata ca martor cu obligatia de a depune juramantul "Jur sa spun adevarul si sa nu ascund nimic din ceea ce stiu, asa sa-mi ajute Dumnezeu", dupa care judecatorul va va pune in vedere ca marturia mincinoasa se pedepseste.
Deci, in faza de cercetare penala NU se depune JURAMANT, numai ca politistii o sa va puna sa semnati pe fiecare pagina iar la sfarsit declaratia o sa se incheie cu formula "aceasta este declaratia pe care o dau sustin si semnez", iar daca dosarul ajunge si in instanta, urmeaza procedura depunerii juramantului descrisa mai sus. Asa ca, atentie, declaratia trebuie sa fie fidela celor vazute, auzite, intamplate in realitate.
Inocentia

In faza de cercetare penala pe formularul tipizat de declaratie care este completat numai de catre ofiterul de cercetare penala sunt niste fraze tip in functie de orientarea religioasa a fiecarei persoane . Va trebui bifata una dintre aceste fraze si ele va vor fi citite de catre ofiterul anchetator!
Este acelasi lucru ca si un juramant numai ca nu este dat in forma solemna cum este dat in fata instantei de judecata!B-)
Audierea si intocmirea de acte de cercetare penala de catre organele de politie nu necesita etapa cu juramantul.
Aceasta etapa se realizeaza in fata instantei,cand puteti fi audiat sub diferite calitati.

Alte discuții în legătură

Procuratura haivas haivas AM vazut in ultimile zile in lupta politica ca sa adus in discutie faptul ca procurorii au folosit Biblia pentru a lua declaratii.Au dreptul?Stiam ca numai in ... (vezi toată discuția)
Cand se face declaratie sub juramant? dariusene dariusene Acum un an am depus o declaratie scrisa olograf (cu propria mea mana) fara a depune niciun fel de juramant. Din declaratie rezulta ca pot fi considerat martor ... (vezi toată discuția)
Retragere declaratie martor, consecinte Bogdann98 Bogdann98 Buna ziua, un prieten a fost lovit de un om acel prieten a scos certificat si a făcut plângere sa deschis dosar am fost sunat de politie sa ma prezint sa dau ... (vezi toată discuția)