Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie mobiliara cu cerere de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie mobiliara cu cerere de executare silita

Avem o societate comerciala fara patrimoniu care a refuzat plata catre un creditor - persoana fizica, din cauza faptului ca acesta nu a putut face dovada achitarii sumelor pretinse ca imprumut.
Executorul judecatoresc angajat de catre creditor adauga cheltuieli in sume semnificative pe care le pretinde de la debitor si ameninta cu executarea silita. Inca nu s-a ajuns la o suma care sa poata justifica cererea de insolventa a firmei insa nu stiu exact care sunt riscurile la care este expusa societatea comerciala.
Să fie executate bunurile, să intre în faliment, cam astea.