Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vandalizare autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vandalizare autoturism

Buna dimineața! Ma confrunt cu următoarea situație: vecinii mei au un câine pe care il lasă in casa sa latre toată ziua când nu sunt acasă si noapte daca ei pleacă. Am depus doua plângeri la poliție întrucât nu am putut stabili un dialog civilizat cu aceștia. Ieri am fost la sediu poliției unde discuția a degenerat si unde vecinii mi-au pus in vedere " ca o sa văd eu de acum in colo" . Acum mi-am găsit brațul de la ștergătorul de pe luneta rupt. Mi-se pare cam mare coincidenta, ținând cont ca in decurs celor trei ani de când am mașina nu a pățit niciun incident de genul acesta. Va rog sa ma sfătuiți ce pot face in acesta situație. Pot sa depun o plângere la poliție pentru vandalism cu toate ca nu dețin nicio proba? Repet, altcineva nu ar fi avut niciun motiv, si daca ar fi fost furt nu cred ca Mai găseam ștergătorul.
Puteti depune plangere pentru distrugere si puteti indica si pe cine banuiti precizand ca ati fost amenintat de acesta.
Politia il va chema pentru cercetari si poate reusiti astfel sa il potoliti pe vecin.
MariaW a scris:

Pot sa depun o plângere la poliție pentru vandalism cu toate ca nu dețin nicio proba?

Este riscant sa acuzati fara sa detineti proba temeinica
Va asumati responsabilitatea sa suportati eventuale consecinte