Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemat in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemat in instanta

Craciun fericit !

Am primit plic ca pe 20 ianuarie 2017 sunt chemat in instanta in calitate de parat.
Asociatia de proprietari ma dat in judecata pt 400 lei restanta la intretinere.

Vreau sa platesc aceasta suma pana marti, dar nu vreau sa ma prezint la tribunal.
Ce se poate intampla? Risc sa pierd locuinta? Judecatorul o sa stie daca nu ma prezint ca eu nu mai am datorii in prezent?
(tot pe plic scria ca se poate judeca si in lipsa)

andrei8181, utilizator
Judecătorul nu are de unde să știe că ați plătit dacă nu vă prezentați, că doar nu-i văzător cu duhul.
Obligatoriu trebuie să vă prezentați cu chitanța în original și în copie xerox, și copia xerox semnată să o dați judecătorului ca dovadă să o depună la dosar.
Atenție! Să nu dați chitanța originală, aia să o păstrați bine ani de zile, dar să o aveți la judecată, că poate o cere judecătorul să o compare cu copia xerox.
E mai complicata problema,
Casa este pe numele parintilor, dar nu a fost trecuta la fisc pe numele lor, a ramas la fisc pe numele vechiului prorietar.Deci chemat in instanta este primul proprietar.
Pe parintii mei nu-i intereseaza aceasta problema, trebuie sa ma descurc singur. am 19 ani, eu platesc toate facturile.
De vechiul proprietar nu am cum sa dau... nici nu stiu daca mai traieste.

Am vorbit cu administratorul(este o firma) si a spus ca o sa trimita el avocatului chitanta ca am platit.
Dar nu am incredere ca o sa faca asa...
Ce variante am? Vreau sa platesc datoria, dar nu are cine sa se duca la instanta .

Se poate sa vorbesc cu asociatia de proprietari sa anuleze procesul, sau sa ma ajute cumva? Se mai poate face ceva?
andrei8181, utilizator
Daca parintii au contract de v/c si l-au dat in judecata fostul proprietar atunci au gresit adrisantul.
Cand relatati o situatie descrieti-o cat mai exact si detaliat astfel incat sa primiti sfaturi cat mai pertinente si la obiect. Cei de la care primiti sfaturi nu au de unde sa ghiceasca situatia reala si in multe cazuri nu au timp sa scoata de la dvs situatia corecta
Prin urmare, nu ati fost dat in judecata ci fostul proprietar care nu mai este proprietar.
Dvoastra nu aveti nicio calitate procesuala, ar trebui sa primiti o procura din partea parintilor sa ii reprezentati in instanta si eventual sa contractati un avocat, ei sunt proprietarii din acte si nu fostul proprietar.
Ca parintii nu au desfasurat formalitatile legale pentru inregistrarea apartamentului la fisc este alta mancare de peste care se va lasa cu amenda si plata impozitului pe ultimii 5 ani, daca nu a fost platit.
Apartamentul cand s fost cumparat, are cadastru, a fost intabulat pe numele parintilor in cartea funciara?
Nu are importanta ca locuiti acolo si platiti cheltuielile de intretinere.
Asociatia s-a dus la taxe si impozite sa afle numele proprietarului dar a gresit.
Parintii si dvs sunteti inscrisi in cartea de imobil? Cand au cumparat au fost la asociatie sa prezinte contractul de v/c prin care s-a transferat proprietatea? Nu cred din moment ce nu au fost nici la fisc.
Pentru o restanta de 400 lei e mai mare daraua decat ocaua.
Discutati cu presedintele ca veti plati datoria si sa renunte la actiunea din instanta.
Platiti si duceti o copie a chitantei la registratura instantei impreuna cu o hartie pe care o numiti "Intampinare", faceti referire la adresa primita prin posta, la nr de dosar si spuneti ca ati achitat suma restanta si ca anexati copia chitantei.

In final, mai aveti de lamurit un mister, pe numele cui este venita adresa si plicul de la judecatorie, al parintilor, al dvs sau al fostului proprietar?
Ca sa stim si noi cine a fost dat in judecata! :)
Imi cer scuze, nu am scris tot de la inceput.
Parintii mei dupa nunta au cumparat acel apartament, au facut toate actele legale, totul corect, doar la fisc nu au mai trecut locuinta pe numele lor. Deci la fisc a ramas trecut vechiul proprietar.
Primul plic care a venit acasa, scria ca este chemat in instata tatal meu , apoi a venit alt plic unde era specificat ca nu mai este chemat in instanta tatal meu, ci vechiul proprietar -adica asociatia a ajuns la fisc si a vazut ca era trecut altcineva acolo.
Deci ultimul plic venit vineri acasa scria clar ca este chemat in instanta vechiul proprietar .

Eu platesc luni toata datoria si o sa incerc sa vorbesc cu asociatia sa ma ajute cumva. Dar va zic sigur ca la tribunal nu o sa vina nimani pt mine... nici vehciul proprietar, nici parintii.

Eu ca fiu pot face acest lucru //Platiti si duceti o copie a chitantei la registratura instantei impreuna cu o hartie pe care o numiti "Intampinare", faceti referire la adresa primita prin posta, la nr de dosar si spuneti ca ati achitat suma restanta si ca anexati copia chitantei// ?

Raspuns la ------- In final, mai aveti de lamurit un mister, pe numele cui este venita adresa si plicul de la judecatorie, al parintilor, al dvs sau al fostului proprietar?

Este dat in judecata vechiul proprietar (este adresa unde este datoria de 400lei) pt ca parintii mei nu au trecut casa la fisc pe numele lor.

In cel mai rau caz, daca eu platesc datoria si judecatorul nu afla acest lucru. Ce se poate intampla? pierd casa?
andrei8181, utilizator
andrei8181 a scris:

In cel mai rau caz, daca eu platesc datoria si judecatorul nu afla acest lucru. Ce se poate intampla? pierd casa?

Nu aveți ce pierde dvs, pentru că casa este a părinților.
Și da, părinții dvs pot pierde casa pentru cei 400 lei.