Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... actiune cheltuieli de judecata pe cale separata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

actiune cheltuieli de judecata pe cale separata

Dupa ramanerea definitiva a hotararii iar avocatul a solicitat si la fond si la apel, cheltuielile de judecata pe cale separata, va promova aceasta actiune numai la instanta de apel?

O sa trebuiasca sa ii platesc taxa judiciara pentru aceasta actiune?
Buna ziua,
In situatia in care s-a facut mentiunea cu privire la solicitarea cheltuielilor pe cale separata si aceasta mentiune se regaseste in cele doua hotarari (fond si apel), se pot solicita pe cale separata atat cheltuielile de judecata ocazionate de judecarea in fond a cauzei cat si cheltuielile din apel.
La promovarea actiunii se va achita si taxa de timbru calculata la valoare.
Taxa de timbru achitata va putea fi solicitata ca si cheltuiala de judecata in noul proces.