Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cumulare perioada suspendare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cumulare perioada suspendare permis

Nu am acordat prioritate si, in urma tamponarii am ricosat intr_un biciclist care a avut nevoie de 5 zile de ingrijiri acasa. Permisul mi a fost retinut pe 3 luni, urmand ca dosarul sa se inchida in parchet. Intrebarea era daca se ia in calcul perioada de suspendare de 3 luni a permisului , chiar daca inca dosarul nu s a clasat in parchet ( ispasesc cele 3 luni, dau examen si astept inchiderea dosarului, urmand ca dupa cele 3 luni sa cer dovada de la parchet ,pana la clasare). Multumesc
Va recomand sa va uitati pe prevederle art.103 din OUG 195/2002 si de asemenea prevederile art.196 alin.1 Cod Penal.
vasile2013, utilizator