Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Art. 48 Conducătorul de vehicul trebuie să respecte ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Art. 48 Conducătorul de vehicul trebuie să respecte regimul ...

Art. 48

Conducătorul de vehicul trebuie să respecte regimul legal de viteză şi să o adapteze în funcţie de condiţiile de drum, astfel încât să poată efectua orice manevră în condiţii de siguranţă.

Asta mi-a fost scris in dosarul penal clasat deja ca am incalcat eu.
Nu gasesc pe nicaieri sanctiunea pentru acest articol de lege. Se poate sa difere sanctiunea fiind accident cu victima ? Eu am lovit pers pentru ca celalalt sofer nu mi-a acordat prioritate si am ricosat din el.

Ma poate ajuta cineva ?
Multumesc!
Ce acuzații vi s-au adus în dosarul penal care a fost clasat?
Ce fapte penale? Ce infracțiuni?
Doar lovire / vătămare corporală din culpă?
Art. 48 este o normă imperativă care se coroborează cu alte prevederi legale.
Știți foarte bine că, potrivit codului rutier, depășirea vitezei legale reprezintă contravenție.
Vi s-a aplicat amendă contravențională?
Aceasta se face prin proces verbal de contravenție.
Buna dimineata !
"

Din primele cercetări efectuate la fața locului de către echipa operativă SOFERUL celalalt a încălcat prevederile art. 59 alin. 2 din OUG 195/02 rep., iar Popescu Răzvan Cristian*eu* prevederile art. 48 din OUG 195/02 rep.
Având în vedere cele constatate şi expuse mai sus, în temeiul art. 315 alin. 1 lit.„b” şi art. 16 alin. 1 lit. b) Cod Pr. Penală

PROPUN:
Clasarea cauzei sub aspectul săvârşirii infracţiunii prevăzute şi pedepsite de art.
196 alin. alin. 2, 3 și 4 Cod penal.

"
Cam de asta scrie ca sunt eu vinovat iar celalalt sofer de neacordare de prioritate ( art 59 alin 2 , oug 195/02 rep )
Daca nu ati fost sanctionat contraventional, pentru depasirea vitezei in termen de 6 luni de la producerea faptei, acum nu mai riscati nici o sanctiune.
Conform art.13 din O.G. nr.2/2001 "(1) Aplicarea sancțiunii amenzii contravenționale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârșirii faptei."
Dar imi pot retine permisul pentru incalcarea mea de lege ? pt art 48 si daca conteaza ca a fost accident cu victima ?
Retinerea permisului se face numai ]n urma unei sanctionari penale sau contraventionale.
Clasarea echivaleaza cu incetarea actiunii penale, deci nu veti avea nici cazier.