Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon de familie?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon de familie?

Buna seara. In cazul in care sotul se muta de acasa deoarece doreste divortul si sotia este impotriva se numeste abandon? Situatia implica un minor. Acesta va participa la cheltuieli ale casei si copilului. Il va afecta la divort?
Nu, fiecare are dreptul sa locuiasca unde doreste, doar daca nu plateste pensie de intretinere poate fi acuzat de abandon de familie (sa aveti grija sa aveti chitanta sau mandat postal pt suma pentru a dovedi ca ati platit).
Inca nu sunt divortati ca sa plateasca o pensie alimentara copilului.
Divortati sau nu, ambii parinti datoreaza intretinere copilului. Cel ce pleaca o poate face de bunavoie sau obligat de instanta.
Copilul mananca si pana la divort.