avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... alocatie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

alocatie alimentara

Buna ziua .Ma numesc ANDREI BOCA K,sunt din Cluj.mentionez ca sunt divortat si am un aiat in varsta de 16 ani,fiin in grija parintilor sotului,eu nefiind instiintat de asta(baiatul fiind in grija mamei la pronuntarea divort),ATUNCI SE STABILEA O pesie alimentara
DE 70 RON .AM PLATIT REGULAT<IN 2007 EU AM PLECAT DIN TARA SI I AM DATo pensie de 150 lei timp de 4 ani >acum am venit in tara si ea pretinde aceeasi suma <eu mai am un copil din a doua casatorie in varsta dae 2 ani >acum eu nu lucrez cu acte<ci pe unde apuc<ii trim o pensie de 100LEI cum pot <ea nu i multumita si a sesizat politia>spuneti mi va rog cum sa rezolv aceasta prob<sa o seziz>in judecata<pt stabilire <pt ca nu m a anuntat ca copilul nu sta cu mama(ex sotie)<???,mentionez ca am intarziat cu o luna cu plata >va multumesc
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 17:47, 1 Ianuarie 2012
trebuie sa achitati pensia la zi in cuantumul stabilit prin hotararea judecatoreasca si sa va impacati pentru a nu avea mentiuni in cazier
Pana la urma, cat aveti fixat de instanta sa platiti pensie, 70 lei ? Daca nu aveti venituri, platiti cat puteti, politia nu are ce va face.
DA,DECI REVIN .INSTANTA A STAILIT O PENSIE DE 70 LEI IN 2005 LA DIVORT,ACUM NU AM VENIT SI MAI AM UN COPIL .

Daca dvs trimiteti pt copilul dvs 100 de lei, de ce v-a facut plangere ?
( va rog sa scrieti cu litere mici, e mai usor de citit)
atat timp cat platiti pensia in cunatumul stabilit respectiv 70 lei nu aveti de ce sa va faceti griji

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara katia29 katia29 Am cateva intrebari: 1. In luna curenta (octombrie) sotul meu primeste salariul aferent lunii septembrie. Pensia alimentara trebuie platita in acelasi fel sau ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere paul02 paul02 Acum 12 ani am divortat si mi sa stabilit,pentru a plati, o pensie alimentara de 410000 lei,bani pe care i-am platit,la inceput, prin mandat postal apoi in ... (vezi toată discuția)
Abandon de familie? dodi1402 dodi1402 Buna seara. In cazul in care sotul se muta de acasa deoarece doreste divortul si sotia este impotriva se numeste abandon? Situatia implica un minor. Acesta va ... (vezi toată discuția)