Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... OG nr. 40/2015 privind modificarea OUG nr. 9/2013
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

OG nr. 40/2015 privind modificarea OUG nr. 9/2013

Buna ziua. Conform OG nr. 40/2015 privind modificarea OUG nr. 9/2013 am depus la ANAF cererea tip de restituire a taxei de poluare pentru autovehicule. Eu am solicitat conform.cererii tip din cele cinci restituiri punctul "2.(X) taxa pe poluare pentru autovehicule, actualizata cu indicele preturilor de consum, precum si dobanzile calculate pana la data platii integrale." Cererea a fost aprobata, in sensul ca voi primi suma achitata esalonat pe cinci ani in rate egale, fara ca suma de restituit sa fie "actualizata cu indicele preturilor de consum, precum si dobanzile calculate pana la data platii integrale" adica primesc doar suma achitata cu chitanta in momentul inmatricularii masinii. Va rog sa ma lamuriti daca am dreotul la dabanda sau nu. Daca da cum trebuie sa procedez. Va multumesc.
Aveti dreptul si la dobanda legala in materie fiscala .
Aceasta trebuie sa fie evidentiata in graficul de esalonare .
Daca nu este trecuta cereti lamuriri la Administratia Financiara responsabila cu restituirea, se mai intampla si greseli, neintentionate .