Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cal accidentat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cal accidentat

buna ziua,am avut un cal pe care il tineam in grajdiul proprietatii mele si intr-o seara a disparut din grajd.nu imi pot da seama daca cineva a intrat si i-a dat drumul sau calul a iesit singur,dar eu l-am cautat a doua zi fara sa anunt politia.un taximetrist a accidentat calul care mergea pe marginea drumului venind din sens opus si a fost despicat in doua de partea dreapta a masinii in locul pasagerului,taxiul circuland noaptea in zona rurala cu viteza mare.deocamdata nu stiu cine se face vinovat si cum trebuie sa procedez?multumesc
Sesizati politia in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Masina care a accidentat calul este probabil, serios avariata si soferul trebuie sa se prezinte la politie pentru a obtine adeverinta pentru reparatie.
Calul avea microcip?
Daca animalul a fost accidentat pe drumul publc,dv in calitate de proprietar raspundeti pentru eventualele evenimente rutiere generate de acesta
@ynocennta: toti caii, ca si cainii comunitari, au crotal. asa s-a stabilit prin lege in urma cu cativa ani. politia gaseste proprietarul dupa crotalul din ureche.
@ambrosieiulian: daca cineva elibera cabalina din grajd, pleca cu cal cu tot, iar in momentul impactului, printre victime se numara si hotul cabalinei. probabil l-ati lasat in curte, s-a speriat de ceva si a fugit, ajungand in strada. sunteti bun de plata pentru distrugere prin imprudenta si pentru vatamare corporala din culpa (in cazul in care taximetristul a suferit ceva leziuni in urma accidentului)
@gigipopa: cititi tot textul, nu doar ce vreti dvs. fapta trebuia sesizata in secunda doi de cand a vazut ca cabalina a disparut, nu dupa producerea evenimentului rutier. este tardiv.
Microcip - intradevar ,dar daca este declarat ... Treaba cu cititul e urmatoarea ''...a disparut din grajd..." si daca cineva trebuia sa-i dea drumul ...
Asa trebuie procedat ,cum a indicat gigipopa . Politia vine si investigheaza si ajunge la un rezultat .
Practic ,stapanul animalului ramane fara el iar soferul poate repara masina pe RCA .