Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Clauza de neconcurenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Clauza de neconcurenta

Buna!
Va rog frumos sa ma ajutati.Cand m-am angajat in contractul de munca era si o clauza de neconcurenta care arata asa L. Clauza de neconcurenta :
1. Salariatul nu are voie sa presteze in interesul propriu sau al unui tert o activitate care se afla in concurenta cu cea prestata de angajatorul sau, sau sa presteze o activitate in favoarea unui tert care se afla in relatii de concurenta cu angajatorul sau.
2. Aceasta clauza isi produce efectele si dupa data incetarii prezentului contract , pentru o perioada de 6 luni in cazul functiilor de executie si 2 ani pentru functii de conducere.
3. Prezenta clauza ii atribuie salariatului o indemnizatie de ………………..din salariu.
4. In caz de nerespectare a acestei clauze salariatul este obligat la restituirea indemnizatiei si plata de daune interese corespunzatoare prejudiciului cauzat angajatorului.

In momentu asta vreau sa imi deschid PfA pe acelasi domeniu de activitate.
Vreau sa precizez ca la valoarea indemnizatiei e trecut doar .....
Intrebarea mea este daca imi deschid PFA sunt obligata sa restitui indemnizatia si plata de daune interese corespunzatoare prejudiciului cauzat angajatorului.
Multumesc,
Anca
Pai daca nu ati fost indemnizata cu nici un procent, de unde are pretentia sa nu profesati ?
Clauza de neconcurenta nu poate avea ca efect interzicerea in mod absolut a exercitarii profesiei salariatului sau a specializarii pe care o detine. In cazul nerespectarii, cu vinovatie, a clauzei de neconcurenta, salariatul poate fi obligat la restituirea indemnizatiei si dupa caz, la daune interese corespunzatoare prejudiciului pe care l a produs angajatorului.
Consilier juridic Dana Maxim, Mediator
Inteleg ca va trebui sa restituie indeminizatia, ceea ce nu este cazul deoarece nu a primit o indemnizatie, iar in al doilearand, fostul angajator trebuie sa dovedeasca in fapt si in drept, cu ce l-a prejudiciat, nu?
Pai ati primit acea indemnizatie? fiindca in caz contrar nu se poate considera ca valabila clauza de neconcurenta. Tocmai aceasta era ideea, plata unei sume de bai in schimbul acceptarii de catre dvs. a conditiei de a nu presta munca respectiva pe perioada mentionata ...
Nu am primit nimic doar salariu