Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... intoducerea de parte responsabila civilmente dupa ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

intoducerea de parte responsabila civilmente dupa citirea rechizitoriului

am un inculpat trimis în judecată pr. infractiunea prevazută de art. 13 din Legea nr.87/1994 evaziune fiscala. La ultimul termen procurorul mi-a chemat ca prc societatea respectiva. Ce pot face?
Inteleg ca a fost angajatul dvs?
inculpatul este asociat unic şi administrator la societatea respectiva.Procurorul a cerut introducerea în cauză ca parte responsabilă civilmente a societăţii inculpatului.Introducerea în cauză este facută însă după citirea rechozitoriului.Este tardivă o asemenea constituire de parte
Dvs. confundanti partea responsabila civilmente cu constituirea de parte civila.
Sunt doua institutii cu totul diferite.
Partea responsabila raspunde si ea pentru prejudiciul cauzat.
nu confund, poate procurorul.Am urmatoarea speţa un inculpat trimis în judecata pentru evaziune fiscala Legea 87/1994, fals intelectual raportat la Legea nr.82/1991 legea contabilităţii.Prejudiciul este cauzat statului prin sustragerea de la plata TVA.Laa ultimul termen de judecată, care este ulterior citirii rechizitoriului, procurorul cere introducerea în proces a societăţii inculpatului.Este legala o asemenea introducere tardiva în cauză şi în ce temei de drept este facută.Societatea este chemată ca parte responsabilă civilmente
Sunt pareri pro si contra. Daca sunteti chemati in aceasta calitate puteti sa va opuneti in temeiul art. 16 dar...