Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilire domiciliu minor Germania
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilire domiciliu minor Germania

Buna seara!
Am si eu o nelamurire: sotii au divortat si locuinta minorului a fost stabilita la mama in Romania prin acord in anul 2013.
In prezent tatal locuieste in Germania si doreste sa i se stabilieasca copilului domiciliul in Germania pentru a-l inscrie la scoala acolo, mama fiind de acord.
Instanta competenta este cea de la domiciliul mamei parate (Romania) sau este instanta din Germania?
Multumesc frumos
Instanța competentă este cea de la domiciliul copilului, dar dacă pârâta acceptă competența instanței din Germania se poate judeca cazul și acolo, dar doar dacă judecarea la instanța germană se consideră a fi în interesul superior al copilului.
Cred că cel mai bine este să înscrieți copilul la o instituție de învățământ din Germania și apoi să inițiați o acțiune în România sau în Germania, prin care să solicitați ca locuința copilului să fie stabilită în Germania.