Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament ce nu e inca gata!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament ce nu e inca gata!

Salut,

Am achizionat un apartament anul trecut pe baza unui antecontract (am achitat 75% la momentul semnarii antecontractului, iar restul de 25% ramane sa ii achit pe perioada anului 2017). Apartamentul e un bun viitor. Blocul si implicit apartamentul vor fi gata in martie 2017.

As avea cateva intrebari - din punct de vedere legislativ, pot face urmatoarele:

1. Il pot vinde in acest stadiu, daca apartamentul e un bun viitor? In cazul in care pot, trebuie sa fie achitat integral sau pot oricand?

2. Daca 1. e valabil, e nevoie de acordul dezvoltatorului (fiind parte in antecontract)? Ori acest lucru se intampla doar atunci cand nu e achitat integral apartamentul?

3. Pot face un schimb imobiliar? Daca da, e nevoie de punctul 2.? Si trebuie sa fie achitat integral?

4. De asemenea, o data ce eu il achit integral, dat fiind faptul ca e un bun viitor, cum se fac actele in stadiul in care nu e gata inca? Ramane valabil antecontractul pana la receptia apartamentului?

Multumesc anticipat!
Nu aveți proprietatea bunului, așadar nu îl puteți vinde. Părerea mea este că ați achitat un avans enorm de mare, mai ales având în vedere că este doar o promisiune de vânzare-cumpărare.
Ca sa puteti dv sa tranzactionati bunul imobil,este necesar sa detineti calitatea de proprietar,
pe care o puteti dobandi numai dupa achitarea integrala a acestuia
Ramane valabil antecontractul pana la receptia finala si incheierea contractului de vanzare cumparare
adisan a scris:

Nu aveți proprietatea bunului, așadar nu îl puteți vinde. Părerea mea este că ați achitat un avans enorm de mare, mai ales având în vedere că este doar o promisiune de vânzare-cumpărare.

Buna seara,

Cat s-a achitat drept avans e o cu totul alta discutie, irelevanta problemei mele. E limpede ca nu cunoasteti situatia pietei imobiliare, a ansamblurilor rezidentiale noi si in constructie si cum se achizitioneaza acum apartamentele / casele.

De asemenea, imi puteti cita un fragment de lege de unde sa reiasa ca un antecontract nu se poate vinde?

Exista o alta persoana pe AvocatNet ce imi poate raspunde?

Multumesc.
ynocentta a scris:

Ca sa puteti dv sa tranzactionati bunul imobil,este necesar sa detineti calitatea de proprietar,
pe care o puteti dobandi numai dupa achitarea integrala a acestuia
Ramane valabil antecontractul pana la receptia finala si incheierea contractului de vanzare cumparare

Buna seara,

Inteleg. Totusi, legea specifica clar faptul ca un antecontract se poate vinde, cu acordul partilor. Mai exact, una din parti se poate retrage, locul fiind luat de o alta persoana.

Multumesc.
Pentru asta ar trebui sa gasiti tert care sa fie interesat sa investeasca o suma pentru bun imobil fara garantie reala ca in viitor poate sa si beneficieze de respectivul bun ...poate ca dezvoltatorul sa intre in insolventa