avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba

CAZUL :
In 5 ianuarie 2017 se semneaza un act aditional la un CIM pe perioada nedeterminata in care se schimba locul de munca si se adauga o perioada de proba de 90 zile.
1.Cand aflu ca am trecut perioada de proba,dupa a 91 zi?
2.Cum aflu ca am trecut perioada de proba?Se emite o decizie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:41, 6 Ianuarie 2017
Daca nu veti corespunde in perioada de proba , atunci fie pe durata acesteia , fie la sfarsitul ei veti primi de la angajator o notificare de incetare a c.i.m., in baza art.31 alin.3 C.mun.
Multumesc pentru raspunsul rapid!
Daca sunt inca la munca si in a 91 zi de la semnare inseama ca am trecut cu bine de perioada de proba?
Sau pot sa am surpriza neplacuta sa primesc o notificare de incetare a CIM in ziua 100 de la semnare??
Lamuriti-ma va rog
Ar fi trebuit s-o primiti la expirarea perioadei de proba.
Nu am inteles.
1 Daca in ziua a 91 a de la semnare(5 ianuarie 2017) sunt primita in contiunare la munca inseamna ca am trecut perioada de proba?
2 la sarsitul perioadei de proba insama ziua 90 sau poate fi si mai tarziu?
Ultima modificare: Vineri, 6 Ianuarie 2017
mitabiciclista, utilizator
mitabiciclista a scris:

Nu am inteles.
1 Daca in ziua a 91 a de la semnare(5 ianuarie 2017) sunt primita in contiunare la munca inseamna ca am trecut perioada de proba?
2 la sarsitul perioadei de proba insama ziua 90 sau poate fi si mai tarziu?


Daca ati fost primita la munca inseamna ca ati trecut perioada de proba.

Sfarsitul perioadei de proba inseamna ziua 90, nu poate fi mai tarziu .

Alte discuții în legătură

In perioada de proba sau nu? matematicianul123 matematicianul123 Buna ziua. M-am angajat ca asistent manager insa seful imi cere sa fac lucruri nerealizabile, iar unele in afara legii. In contractul meu de munca scrie ca ... (vezi toată discuția)
Acasa.v acasa.v acasa.v buna ziua am o intrebare am un CIM pe perioada nedeterminata cu incadrare sofer masina mare tonaj la alte clauze sant specificate urmatoarele; perioada de ... (vezi toată discuția)
Somaj Mihaela140979 Mihaela140979 Buna ziua. Ma aflu in ingrata situatie de a nu primi somaj. Am lucrat doua luni de zile la o firma cu cim pe perioada nedeterminata. Fiind in perioada de ... (vezi toată discuția)