Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Anulare bon fiscal tastat gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Anulare bon fiscal tastat gresit

Buna ziua
S-a tasta pe casa de marcat gresit un bon fiscal. (2850.00 in loc de 285.00).
Apoi a tastat corect bonul, pt a-l da clientului. Prin urmare , tb anulat bf in valoare de 2850.00 lei. Nu se poate storna bonul fiscal pe casa de marcat.
Angajata a dat nota explicativa, este un proces verbal de anulare a bf si decizia de anulare. Aceste documente ar trebui duse si la Finante?
Care este procedura?
Multumesc
Procedura de anulare, corectare este prevăzută la art.36 din H.G. 479/2003
[ link extern ]

Articolul 36
Pentru corectarea sau anularea înregistrării unei operaţiuni după emiterea bonului fiscal utilizatorul întocmeşte un dosar care va cuprinde:
a) sesizarea scrisă a persoanei care a efectuat greşit operaţiunea, cu precizarea motivaţiei de corectare sau de anulare a acesteia, precum şi a numărului de ordine al bonului fiscal de corectat, a orei şi minutului emiterii acestuia;
b) decizia scrisă de aprobare a corectării operaţiunii greşit efectuate, emisă de directorul financiar-contabil, contabilul-şef sau de altă persoană care răspunde de gestionarea patrimoniului unităţii;
c) copie de pe nota sau notele de recepţie şi constatare de diferenţe, întocmite de la ultima inventariere până la zi, prin care a fost stabilit preţul cu amănuntul al produsului sau produselor înregistrate greşit în aparatul de marcat electronic fiscal;
d) nota de contabilitate care reflectă operaţiunea efectuată.

Nu se declară la ANAF.
Multumesc
Voi avea aceasta diferenta intre Z si registrul de casa; In cazul uni control ... prezint documentele si atat?