avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen decizie de pensionare

Buna seara !Daca am depus dosarul de pensionare in 29 noiembrie 2016 cind ar trebui sa primesc decizia de pensionare?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: hoina , utilizator 17:42, 5 Februarie 2017
In practica, dureaza cam 2/3 luni pana vi se comunica decizia de pensionare.

Legea 263/2010
art.106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
.......
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Buna ziua,daca nu primesc in perioada legala de 45 de zile/calendaristice !cum ar trebui procedat?multumesc anticipat
Puteti depune o sesizare la Casa Teritoriala de pensii sau la CNPP.
Multumesc,astept saptamina asta -vor fi 45 de zile,daca nu primesc nimica am sa fac sesizarea!
Apropo zile calendaristice sau lucratoare...?
Sunt zile calendaristice.

Alte discuții în legătură

Doar o informatie despre pensii FlorescuCatalin FlorescuCatalin Bunaziua! Unchiul meu a activat in politie o perioada de aproximativ 26 de ani si a depus un dosar de pensie care a fost aprobat de casa de pensii. Au trecut ... (vezi toată discuția)
Doresc un raspuns concret dodorel62 dodorel62 Daca dupa ce ai depus dosarul pentru somaj si dupa doi ani de luat somajul ai facut si dosarul de pensie si acesta este corect intocmit si indeplineste toate ... (vezi toată discuția)
Durata analiza dosar pensionare Elena-Luminita Elena-Luminita Va rog sa-mi spuneti daca in legea pensiilor se mentioneaza durata maxima pentru analiza si emiterea deciziei de pensionare . Cand am depus dosarul mi s-a spus ... (vezi toată discuția)