Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Termen decizie de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Termen decizie de pensionare

Buna seara !Daca am depus dosarul de pensionare in 29 noiembrie 2016 cind ar trebui sa primesc decizia de pensionare?
Multumesc anticipat.
In practica, dureaza cam 2/3 luni pana vi se comunica decizia de pensionare.

Legea 263/2010
art.106
(1) Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, respectiv de casa de pensii sectorială, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.
.......
(4) Decizia casei teritoriale de pensii sau a casei de pensii sectoriale se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.
Buna ziua,daca nu primesc in perioada legala de 45 de zile/calendaristice !cum ar trebui procedat?multumesc anticipat
Puteti depune o sesizare la Casa Teritoriala de pensii sau la CNPP.
Multumesc,astept saptamina asta -vor fi 45 de zile,daca nu primesc nimica am sa fac sesizarea!
Apropo zile calendaristice sau lucratoare...?
Sunt zile calendaristice.