Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare Creanta!!!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare Creanta!!!

Buna,

Am nevoie urgenta de ajutor: soc. com. unde sunt admin. a incheiat contract cu o alta soc. com. am contract, o factura restanta (pe care nu vor sa mi-o plateasca) dar factura e semnata de agentul lor insa nu e stampilata cu stampila firmei, le-am trimis o adresa sa-i invit la conciliere, insa n-au vrut sa primeasca ( mi s-a intors confirmarea de primire, neprimita :D).

Ce sa fac? fac cerere de chemare in judecata, cerere de emitere a ordonantei pt. somatie de plata...?! :stunned:
Stiu ca trebuie sa dovedesc ca i-am invitat la conciliere pe cale amiabila, insa daca ei nu vor sa primeasca?!

Multumesc!
Va sfatuiesc sa luati legatura cu un executor judecatoresc, si sa faceti procedura concilierii directe prin adresa din nou, dar de data aceasta prin executorul judecatoresc. Vedeti ca executorii judecatoresti primesc astfel de "notificari" pt conciliere si este o dovada certa, pt ca convocarea la conciliere se face in 3 exemplare unul pt dvs. cu numarul de inregistrare de la executor, unul pt debitor si unul pt. excecutor. Executorul judecatoresc se va duce direct la sediul lui si va incheia proces-verbal de refuz de primire daca refuza sa primeasca adresa.
Astfel de cazuri au mai fost si asa ne-am descurcat.
Inocentia
Pentru emiterea unei somatii de plata nu este necesara procedura concilierii conform art. 720 ind. 1 C. proc. civ. - trebuie doar sa dovediti faptul ca aveti o creanta certa, lichida si exigibila...daca aveti si contract mergeti pe OUG 119/2007, platiti taxa de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei - la actiune atasati copii conforme cu originalul dupa factura si contract. Nu are importanta daca este stampilata sau nu, trebuie doar sa fie doar semnata pentru a fi considerata acceptata la plata. Puteti cere si o confirmare de sold, potrivit legii contabilitatii. Nu aveti cum pierde in instanta - succes!
Buna ziua.
Daca aveti contract este foarte bine insa ar fi minunat ca din contractul incheiat intre cele doua societati comerciale sa reiasa clar suma de bani pe care ar fi trebuit sa vi-o achite societatea comerciala.
Pentru a face o cerere de emitere a ordonantei pentru somatie de plata (og5) trebuie sa demonstrati ca aveti o creanta certa, lichida si exigibila.
Aceasta inseamna cu alte cuvinte ca aveti de incasat o suma de bani despre care nu exista nici un echivoc (acceptata si recunoscuta de parti) iar termenul de plata sa fie cunoscut si plata neexecutata pana la scadenta.
In situatia in care faceti somatia de plata nu mai este nevoie de conciliere.
In schimb trebuie sa faceti o notificare prin care sa le prezentati situatia cu facturile scadente si cu temeiul legal si sa o transmiteti prin posta cu confirmare de primire.
Va sfatuiesc sa predati instantei si alte documente justificative din care sa reiasa suma (o balanta...va spun asta din proprie experienta).
De cele mai multe ori instanta va primeste cererea asa cum a fost formulata daca aveti factura semnata dar fara stampila societatii si alte documente ca dovada.

Daca doriti sa urmati procedura dreptului comun - adica cerere de chemare in judecata si nu somatie, atunci trebuie sa faceti notificare, conciliere si apoi cererea de judecata. In aceasta procedura care dureaza mult mai mult decat somatia, nu vi se cere demonstrarea unei creante certe, lichide si exigibile si puteti demonstra si cu alte documente.
Va sfatuiesc sa trimiteti notificare, sa asteptati apoi si sa faceti concilierea si apoi sa introduceti actiune pe ordonanta. Daca nu aveti castig de cauza puteti intenta actiune pe calea comuna.

stan petru-radu a scris:

Pentru emiterea unei somatii de plata nu este necesara procedura concilierii conform art. 720 ind. 1 C. proc. civ. - trebuie doar sa dovediti faptul ca aveti o creanta certa, lichida si exigibila...daca aveti si contract mergeti pe OUG 119/2007, platiti taxa de timbru de 39 lei si timbru judiciar de 0,3 lei - la actiune atasati copii conforme cu originalul dupa factura si contract. Nu are importanta daca este stampilata sau nu, trebuie doar sa fie doar semnata pentru a fi considerata acceptata la plata. Puteti cere si o confirmare de sold, potrivit legii contabilitatii. Nu aveti cum pierde in instanta - succes!

Sunt intru totul de acord cu Radu cu un singur amendament! Ca puteti pierde in instanta fiindca factura este nestampilata . Si , in instanta , societatea respectiva poate invoca faptul ca agentul respectiv nu a depus factura la compartimentul contabilitate in vederea efectuarii platii!B-)
OK, va multumesc pentru interesul acordat tuturor!!!

Dar ce nu mai inteleg eu: care-i diferenta dintre notificare si convocare la conciliere?! Asta in ideea in care eu in convocarea la conciliere le-am aratat care este soldul restant, prin facturi, si le-am trimis-o recomandata, problema e ca mi s-a intors. (adresa era buna, dar probabil n-au vrut sa semneze de primire) In situatia asta credeti ca trebuie sa mai trimit notificare? Sau sa fac direct cerere pe Og. (am si contract cadru cu ei).