avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare Creanta!!!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare Creanta!!!

Buna,

Am nevoie urgenta de ajutor: soc. com. unde sunt admin. a incheiat contract cu o alta soc. com. am contract, o factura restanta (pe care nu vor sa mi-o plateasca) dar factura e semnata de agentul lor insa nu e stampilata cu stampila firmei, le-am trimis o adresa sa-i invit la conciliere, insa n-au vrut sa primeasca ( mi s-a intors confirmarea de primire, neprimita :D).

Ce sa fac? fac cerere de chemare in judecata, cerere de emitere a ordonantei pt. somatie de plata...?! :stunned:
Stiu ca trebuie sa dovedesc ca i-am invitat la conciliere pe cale amiabila, insa daca ei nu vor sa primeasca?!

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MARIANA TRUFIN , Consilier juridic 18:47, 10 Septembrie 2009
Multumesc! :love2:
Tocmai am vazut pe M.Finante ca firma impotriva careia voiam sa formulez cererea potrivit OUG 119/2007, nu si-a depus situatia pe 2008, si cred ca si-a suspendat activitatea. Mai pot introduce cererea, nu? Ca n-am fost anuntati c-ar fi intrat in insolventa....
Verifica si pe Buletinul procedurilor de insolventa! Da, chiar daca e suspendata activitatea poti introduce cererea.

:luck:
Taxa e de 39 lei + 0,30 lei ???

Dar daca merg pe dreptul comun? Atunci se evalueaza in functie de suma?
fany22 a scris:

Taxa e de 39 lei + 0,30 lei ???

Dar daca merg pe dreptul comun? Atunci se evalueaza in functie de suma?


Da.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz primire corespondenta Monica H. Monica H. Buna ziua, Ce pot face pentru a recupera un debit, daca societatea debitoare refuza sa primeasca notificarea si invitatia la conciliere? In cazul in care ... (vezi toată discuția)
Conciliere si somatie de plata Andrei T Andrei T Am trimis unei firme debitoare o notificare prin care solicitam prezentarea la concilere. Plicul a fost trimis cu AR la firma debitoare dar aceasta a refuzat ... (vezi toată discuția)
Neplata facturi. cum il dau in judecata? bbn_1982 bbn_1982 Buna ziua! Am de recuperat niste bani de la un client din anul 2008. Luna trecuta am trimis o notificare cu confirmare de primire pe adresa acestuia, dar a ... (vezi toată discuția)