Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperare Creanta!!!
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperare Creanta!!!

Buna,

Am nevoie urgenta de ajutor: soc. com. unde sunt admin. a incheiat contract cu o alta soc. com. am contract, o factura restanta (pe care nu vor sa mi-o plateasca) dar factura e semnata de agentul lor insa nu e stampilata cu stampila firmei, le-am trimis o adresa sa-i invit la conciliere, insa n-au vrut sa primeasca ( mi s-a intors confirmarea de primire, neprimita :D).

Ce sa fac? fac cerere de chemare in judecata, cerere de emitere a ordonantei pt. somatie de plata...?! :stunned:
Stiu ca trebuie sa dovedesc ca i-am invitat la conciliere pe cale amiabila, insa daca ei nu vor sa primeasca?!

Multumesc!
Multumesc! :love2:
Tocmai am vazut pe M.Finante ca firma impotriva careia voiam sa formulez cererea potrivit OUG 119/2007, nu si-a depus situatia pe 2008, si cred ca si-a suspendat activitatea. Mai pot introduce cererea, nu? Ca n-am fost anuntati c-ar fi intrat in insolventa....
Verifica si pe Buletinul procedurilor de insolventa! Da, chiar daca e suspendata activitatea poti introduce cererea.

:luck:
Taxa e de 39 lei + 0,30 lei ???

Dar daca merg pe dreptul comun? Atunci se evalueaza in functie de suma?
fany22 a scris:

Taxa e de 39 lei + 0,30 lei ???

Dar daca merg pe dreptul comun? Atunci se evalueaza in functie de suma?

Da.