Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul indemnizatie concediu odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul indemnizatie concediu odihna?

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
La calculul indemnizatiei concediului de odihna, se va lua in calcul si suma bonusului din vanzari ?
Precizez ca bonusurile se acorda doar daca salariatul inteplineste targetul lunar impus.

Multumesc

Art. 150 C.mun.
(1) Pentru perioada concediului de odihnă salariatul beneficiază de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai mică decât salariul de bază, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivă, prevăzute în contractul individual de muncă.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale prevăzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.
....

Din doctrina :
"Nu sunt luate în calcul pentru stabilirea indemnizaţiei pentru concediul de odihnă veniturile de natură salarială nepermanente, cum ar fi premiile sau alte drepturi care sunt lăsate la aprecierea angajatorului. "(Ion Traian Ştefănescu, Modificările Codului muncii, Editura Lumina Lex, Bucureşti, 2005, p. 93)