avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neprezentare citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neprezentare citatie

Buna ziua!

Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti.
Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa prieteni. Din nefericire, doar unul dintre ei a fost putin lovit, iar noi nu ne-am bagat pentru ca este mare smecher in oras. A doua zi, prietenul asta al meu a mers la politie si a depus plangere. Ne-a chemat ca martori, am fost, am depus declaratie apoi am plecat acasa. Intr-un final, prietenul asta si-a retras acuzatia, dar pentru ca baiatul scandalagiu avea inca nu stiu cate dosare penale, politia l-a dat in judecata.
Treaba e ca s-a ajuns la instanta si am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie. Practic, eu si prietenii mei trebuie sa ne prezentam acolo in calitate de martor pentru ca politia il da pe ala in judecata si se foloseste de noi.
Ce pot sa fac? Prietenii mei sunt hotarati sa nu se prezinte. Mie imi este frica sa primesc amenda. Parintii imi spun ca ar fi bine sa merg si sa ii spun judecatorului ca nu mai am nimic de adaugat si sa ma lase sa plec.
Mentionez ca am 18 ani.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 02:39, 26 Septembrie 2009
Fulgerr a scris:

Buna ziua!

Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti.
Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa prieteni. Din nefericire, doar unul dintre ei a fost putin lovit, iar noi nu ne-am bagat pentru ca este mare smecher in oras. A doua zi, prietenul asta al meu a mers la politie si a depus plangere. Ne-a chemat ca martori, am fost, am depus declaratie apoi am plecat acasa. Intr-un final, prietenul asta si-a retras acuzatia, dar pentru ca baiatul scandalagiu avea inca nu stiu cate dosare penale, politia l-a dat in judecata.
Treaba e ca s-a ajuns la instanta si am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie. Practic, eu si prietenii mei trebuie sa ne prezentam acolo in calitate de martor pentru ca politia il da pe ala in judecata si se foloseste de noi.
Ce pot sa fac? Prietenii mei sunt hotarati sa nu se prezinte. Mie imi este frica sa primesc amenda. Parintii imi spun ca ar fi bine sa merg si sa ii spun judecatorului ca nu mai am nimic de adaugat si sa ma lase sa plec.
Mentionez ca am 18 ani.


Probabil ca este vorba de o talharie sau de o alta fapta mai grava.
D-aia l-a dat in judecata politia.Altfel nu se mai ajungea la instanta.
Trebuie sa mergeti la proces si sa dati declaratie.Nu aveti ce face.
Daca veti minti judecatorul riscati sa mergeti la inchisoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Solicit ajutorul dumneavoastra dumitriu_bogdan dumitriu_bogdan Buna ziua. Un vechi prieten de-al meu are o problema cu autoritatile. Povestea este cam asa. Intr-o seara, tipul venind de la munca, a oprit si a luat o ... (vezi toată discuția)
daca nu ma prezint andrei856 andrei856 buna as vrea sa stiu ce se intampla daca nu ma prezint la un proces in calitate de martor.am fost chemat la procuratura si atunci mi sa spus ca sunt cercetat ... (vezi toată discuția)
Se poate retrage plangerea sau reclamatia penala? alina240 alina240 Nu stiu daca m-am exprimat bine in titlu dar am sa va relatez situatia: In urma cu ceva timp in calitate de persoana fizica am incheiat contract cu o firma in ... (vezi toată discuția)