Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Neprezentare citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Neprezentare citatie

Buna ziua!

Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti.
Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa prieteni. Din nefericire, doar unul dintre ei a fost putin lovit, iar noi nu ne-am bagat pentru ca este mare smecher in oras. A doua zi, prietenul asta al meu a mers la politie si a depus plangere. Ne-a chemat ca martori, am fost, am depus declaratie apoi am plecat acasa. Intr-un final, prietenul asta si-a retras acuzatia, dar pentru ca baiatul scandalagiu avea inca nu stiu cate dosare penale, politia l-a dat in judecata.
Treaba e ca s-a ajuns la instanta si am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie. Practic, eu si prietenii mei trebuie sa ne prezentam acolo in calitate de martor pentru ca politia il da pe ala in judecata si se foloseste de noi.
Ce pot sa fac? Prietenii mei sunt hotarati sa nu se prezinte. Mie imi este frica sa primesc amenda. Parintii imi spun ca ar fi bine sa merg si sa ii spun judecatorului ca nu mai am nimic de adaugat si sa ma lase sa plec.
Mentionez ca am 18 ani.
Fulgerr a scris:

Buna ziua!

Voi povesti putin ca sa aveti o idee si astfel sa ma puteti sfatui mai bine, daca doriti.
Intr-o seara, doi tipi s-au luat de mine si cativa prieteni. Din nefericire, doar unul dintre ei a fost putin lovit, iar noi nu ne-am bagat pentru ca este mare smecher in oras. A doua zi, prietenul asta al meu a mers la politie si a depus plangere. Ne-a chemat ca martori, am fost, am depus declaratie apoi am plecat acasa. Intr-un final, prietenul asta si-a retras acuzatia, dar pentru ca baiatul scandalagiu avea inca nu stiu cate dosare penale, politia l-a dat in judecata.
Treaba e ca s-a ajuns la instanta si am primit o citatie sa ma prezint la judecatorie. Practic, eu si prietenii mei trebuie sa ne prezentam acolo in calitate de martor pentru ca politia il da pe ala in judecata si se foloseste de noi.
Ce pot sa fac? Prietenii mei sunt hotarati sa nu se prezinte. Mie imi este frica sa primesc amenda. Parintii imi spun ca ar fi bine sa merg si sa ii spun judecatorului ca nu mai am nimic de adaugat si sa ma lase sa plec.
Mentionez ca am 18 ani.

Probabil ca este vorba de o talharie sau de o alta fapta mai grava.
D-aia l-a dat in judecata politia.Altfel nu se mai ajungea la instanta.
Trebuie sa mergeti la proces si sa dati declaratie.Nu aveti ce face.
Daca veti minti judecatorul riscati sa mergeti la inchisoare.