Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... scutire de impozit
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

scutire de impozit

Daca beneficiez de scutire de impozit 100% pentru cladire si terenul aferent acesteia in conformitate cu prevederile art 456,alin (1),lit p) si art 464,alin (1),lit. u ) din Legea 227/08.09.2015 privind Codul fiscal modificată prin OUG nr 50/2015 . Casa si terenul sunt pe numele soției si sunt dobândite in timpul căsătoriei .deci este bun comun.
Menționez faptul că dețin calitatea prevăzută de art 2,lit.a) din Ordonanța de Urgență a Guvernului nr.82/2006 pentru recunoașterea meritelor personalului armatei participant la acțiuni militare și acordarea unor drepturi acestuia și urmașilor celui decedat cu modificările și comoletările ulterioare
Conform normelor metodologice de aplicare a codului fiscal, scutirea de impozit se acorda corespunzator cotei-parti din dreptul de proprietate asupra cladirii/terenului, deci nu 100%.
Cine stabileste cota parte su nuntem in litigiu
Cine stabileste cota parte nu nuntem in litigiu
Conform codului fiscal, cotele-parti sunt prezumate a fi egale, pana la proba contrara.