Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... adoptie, concediu platit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

adoptie, concediu platit

Am adoptat un copil sanatos acum un an si doua luni
Nu am primit concediu platit prin noua lege( 3,4ISR) deoarece nu am fost anuntati ca sunt modificari in legea adoptiei. Mai pot sa primesc?
puteti beneficia de concediu pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani. acesta va fi acordat de la data depunerii cererii.
Modificarileaduse Legii nr. 273/2004 privind procedura adopţiei au intrat in vigoare la 12 august 2016 ,data cand dvs deja aveati adoptat copilul.... "Am adoptat un copil sanatos acum un an si doua luni".

Prin urmare, nu aveati cum sa beneficiati de acea indemnizatie .
Bună ziua. Am uitat să menționez că acum copilul are 6 ani și 2 luni. Mai pot să beneficiez de concediu plătit? Vă mulțumesc.
Nu mai puteti beneficia de concediu de acomodare.