Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua!soacra mea a murit acum 1 an jumate dar mai traieste socrul meu.Sotul meu mai are o sora de care nu mai stim de foarte multi ani. Socrul meu vrea sa ne lase noua casa deoarece pe cumnata mea nu a interesat o deloc de ei si nu a participat cu absolut nimic in aceasta casa .Cum tr sa procedam daca el nu vrea sa ii dea nimic si nici nu mai stim de ea de ani buni
Buna seara,
Va trebui sa dezbateti succesiunea de pe soacra
Daca acel imobil era facut in perioada casatoriei atunci socrul va primi 5/8 iar sotul dvs si sora sa vor primi cate 3/18
Dupa aceia socrul va poate vinde.
Nu tr sa fie si cumnatul prezent
Solicitati sprijinul unui notar la care sa dezbateti succesiunea.
Daca nu va intelegeti omeneste atunci se va ajunge in instanta.
O variantă sigură este contractul de rentă viageră.